sadtrans.com.pl

Transport i spedycja w pigułce

Czym jest robot mobilny i jakie ma zastosowanie w logistyce

Robot mobilny jest urządzeniem, które posiada zdolności samodzielnego poruszania się w przestrzeni. Cześć z nich jest autonomiczna, co znaczy, że ich ruchomość nie jest ograniczona przewodami. Roboty mobilne wykorzystywane są w fabrykach i stanowią nieocenioną pomoc dla człowieka w zakładach przemysłowych. Szczególnie szerokie jest ich zastosowanie w logistyce. Takie urządzenia to przyszłość dla przemysłu opartego na statycznych taśmach produkcyjnych.

Rodzaje robotów mobilnych

Roboty mobilne w zależności od rodzaju konstrukcji posiadają umiejętności pływania, latania
i kroczenia. Roboty pływające mają powszechne zastosowanie w eksplorowaniu mórz i oceanów. Są to wciąż mało zbadane przez człowieka tereny, ze względu na ich ograniczoną dostępność. Dzięki robotom mobilny możliwości badania dna morskiego są coraz szersze.

Robot mobilny kroczący pokonuje dystans na specjalnych kończynach. Można wyróżnić tu roboty o zmiennym stopniu stabilności. Część z nich posiada bardzo precyzyjny system poruszania się, a każdy jego krok jest szczegółowo zaplanowany. Wykorzystywane są również roboty dynamicznie stabilne, na przykład roboty skaczące.

Robot mobilny latający to najbardziej spektakularny rodzaj tych urządzeń. Wśród nich produkowane są roboty w postaci platform oraz roboty wykonujące określone działania. Takie urządzenia mogą być w pełnie uzależnione od operatora, który steruje nimi zdalnie, ale mogą również podejmować niezależne działania, oczywiście w określonym stopniu.

Przesyłki zbiorowe

Zastosowanie robotów mobilnych

Pływającej roboty mobilne posiadają szereg zastosowań w działaniach militarnych. Bezzałogowe łodzie mają możliwość zbadania obszarów niebezpiecznych lub niedostępnych dla człowieka. Taki robot mobilny może być wykorzystany również w badaniach oceanograficznych, czy transportowych.

Robot mobilny kroczący to odwzorowanie sposobu poruszania się ludzi i zwierząt. Dzięki temu umożliwia przemierzenie terenu, w którym inne maszyny nie zdają egzaminu. Znanym jego przykładem jest robot mobilny pies transportujący sprzęt wojskowy.

Roboty mobilne latające znalazły szerokie zastosowanie w działaniach ratunkowych i poszukiwawczych. Ponadto stosowane są do prowadzenia pomiarów meteorologicznych, a także w celach transportowych.

1 komentarz

Dodaj komentarz