sadtrans.com.pl

Transport i spedycja w pigułce

Zarządzanie transportem w firmie – jak je usprawnić?

Efektywne zarządzanie transportem firmowym wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi informatycznych. Co wybrać?

Coraz więcej firm transportowych decyduje się obecnie na wdrożenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie transportem. Pozwala ono na dostęp do szerokiej gamy narzędzi i dzięki pracy na wspólnej bazie danych znacznie ułatwia prowadzenie codziennych działań w firmie.

Czym są programy TMS?

Systemy informatyczne pozwalają firmom na znacznie łatwiejsze prowadzenie wielu działań w różnorodnych branżach. Wśród dostępnych rozwiązań można znaleźć także program do transportu, który w skrócie określany jest jako TMS, czyli Transportation Management System.

Program TMS jest rodzajem programu dedykowanego, ponieważ jest on skupiony na określonym obszarze działalności, czyli właśnie na transporcie. Powoduje to, że ma on dodatkowe funkcje, jakie nie są dostępne w oprogramowaniu uniwersalnym, co jednocześnie przekłada się na jego rozległe zastosowanie.

Aktualnie na rynku znajduje się szeroka gama programów wspomagających zarządzanie transportem, na przykład jak SOTiPM. Przed wdrożeniem warto zapoznać się bliżej z ich możliwościami, aby dobrać taki system, z którym działalność będzie jeszcze bardziej efektywna.

Dla kogo przeznaczone są programy do zarządzania transportem?

Oprogramowanie jak Transportation Management System pozwala na znacznie prostsze prowadzenie wielu czynności w firmach transportowych i tych, które dysponują własnym zapleczem samochodów.

System może pomóc między innymi firmom działającym w branży transportu, spedycji i logistyki, firmom kurierskim, firmom zajmującym się innym przewozem mienia i osób.

Dodatkowo oprogramowanie umożliwiające zarządzanie transportem może oferować pełną gamę specjalnych opcji, na przykład na rynku dostępne są programy, które działają jak mobilne systemy sprzedaży, dzięki czemu pomagają one pracownikom firm sprzedażowych, na przykład przedstawicielom handlowym, sprzedawcom terenowym.

Poza powyższymi zawodami sprawdzi się ono także w profesjach jak ankieterzy, serwisanci oraz inni pracownicy używający samochodów firmowych.

Jakie funkcje oferują programy TMS?

W ramach programów TMS użytkownicy najczęściej mogą korzystać z dwóch wariantów – programu na komputery stacjonarne i laptopy oraz programu na urządzenia mobilne jak smartfony, tablety.

Przykładowe funkcje programów do zarządzania transportem i pracownikami mobilnymi:

  • opracowywanie tras przewozu
  • handel
  • rozliczenia
  • obsługa klienta
  • gromadzenie informacji o pracownikach
  • gromadzenie informacji o flocie
  • monitoring na żywo za pomocą GPS

Z dokładnym zakresem funkcji można zapoznać się bliżej na stronie wspomnianego programu SOTiPM.

Dlaczego warto zdecydować się na program do zarządzania transportem?

Poprzez odpowiednio dobrany do potrzeb firmy program transport może odbywać się znacznie efektywniej, co powoduje, że stanowi on obecnie jedną z najczęściej wybieranych form wspomagania działalności biznesów dysponujących własną flotą.

Przedsiębiorcy decydujący się na program dla transportu mogą zredukować koszty związane ze swoją działalnością. Wtedy program pozwala na znacznie łatwiejsze prowadzenie działań w ramach planowania i zarządzania transportem, co ponadto umożliwia skuteczniejsze podejmowani decyzji biznesowych.

Gdy program działa multiplatformowo, czyli pozwala on na instalację nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach mobilnych, daje on znacznie szersze możliwości w ramach obsługi klientów oraz kontroli pracowników. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj możliwość monitorowania pracowników, co pozwala na zapobieganie nieuprawionemu wykorzystaniu pojazdów, na przykład do celów prywatnych.

Zatem systemy do zarządzania transportem, czyli systemy TMS oferują zróżnicowane możliwości oraz wiele korzyści dla przedsiębiorstw, które posiadają własne floty samochodowe. Dzięki temu mogą one działać znacznie skuteczniej, oszczędniej, podejmować trafniejsze decyzje i piać się po drabinie sukcesu na szczyt, by przegonić swoją konkurencję.