sadtrans.com.pl

Transport i spedycja w pigułce

Miasta przyjazne rowerzystom

Kopenhaga w Danii

62% mieszkańców dojeżdża do pracy lub szkoły rowerem, łącznie pokonują oni dziennie około 1,4 miliona kilometrów, a ponad 40 euro na mieszkańca rocznie przeznacza się na inwestycje infrastrukturalne związane z tym środkiem transportu.

Amsterdam w Holandii

Do 2025 roku miasto planuje zlikwidować 11 000 miejsc parkingowych dla samochodów i zastąpić je parkingami rowerowymi.

Utrecht w Niderlandach

Miasto buduje największą na świecie infrastrukturę parkingową z 22 000 miejsc parkingowych dla tego środka transportu. Posiada również inteligentną sygnalizację świetlną, pasy szybkiego ruchu dla rowerów elektrycznych oraz inne mechanizmy ułatwiające poruszanie się rowerzystom.

Antwerpia w Belgii

Obecnie mają oni plan, który koncentruje się na poprawie i połączeniu sieci rowerowej poprzez ulepszenia skrzyżowań, zarządzanie sygnalizacją świetlną i zmniejszenie ograniczeń prędkości do 30 kilometrów na godzinę na 95% ulic.

Strasburg we Francji

Strasburg jest znany jako najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w kraju. Około 16% mieszkańców dojeżdża do pracy rowerem, a prawie połowa z nich to kobiety.

Berlin, Niemcy

Chociaż Berlin nie zajmuje wysokiej pozycji na europejskiej liście miast rowerowych, obecnie wdrażany jest nowy program „super-autostrady” rowerowej, mający na celu promowanie roweru jako efektywnego środka transportu. Na zlecenie rządu zbadano 30 potencjalnych ścieżek rowerowych w całym mieście, z których 12 zostało zatwierdzonych jako całkowicie oddzielone od innych pojazdów na drodze. Inicjatywa ta jest jednym z wysiłków Berlina w celu stworzenia środowiska transportowego wolnego od wypadków poprzez zwiększenie liczby rowerów na drogach do 2,4 mln do 2025 roku. Jako ciekawostkę dodamy, że w ponad 21 milionowym Pekinie jest 9 milionów rowerów, co kwalifikuje to miasto, jako kolejny raj dla rowerzystów.

Barcelona, Hiszpania

W ostatnich latach katalońska stolica stała się wiodącym innowatorem w dziedzinie rowerów miejskich, a programy wypożyczania rowerów uznawane są za najlepsze na świecie. Barcelona zmniejszyła również ograniczenia prędkości do 30 km/h na terenie miasta i dodała liczne drogi rowerowe, czyniąc je bezpieczniejszymi dla rowerzystów i zachęcając innych mieszkańców do powstrzymania się od korzystania z samochodów, lub autobusów.

Malmö, Szwecja

Malmö posiada ponad 500 ścieżek rowerowych, co stanowi największą liczbę wśród wszystkich szwedzkich miast. Aby promować jazdę na rowerze, miasto prowadzi kampanie takie jak „No Ridiculous Car Journeys”, która ma na celu przekonanie mieszkańców do ograniczenia korzystania z samochodów. Miasto wprowadziło również nowe technologie w swoim systemie miejskim, takie jak skrzyżowania z czujnikami, które ostrzegają kierowców o zbliżających się rowerzystach.

Montreal, Kanada

Choć miasta europejskie często przodują w rankingach miast najbardziej przyjaznych rowerzystom, Montreal zajmuje również czołowe miejsce w skali globalnej. W ostatnich latach miasto zainwestowało w poprawę infrastruktury rowerowej, dodając 600 kilometrów ścieżek rowerowych wzdłuż dróg. W mieście co roku odbywa się także festiwal rowerowy, podczas którego rowerzyści mogą zwiedzać miasto na dwóch kółkach.