sadtrans.com.pl

Transport i spedycja w pigułce

Zdalnie sterowana spycharka od Komatsu

Komatsu Ltd wspólnie z Anglo American Minas–Rio przeprowadzą próby dużej spycharki górniczej ICT z funkcją zdalnego sterowania. Firmy zamierzają przetestować zdalnie sterowaną spycharkę D375Ai-8 w brazylijskiej kopalni rudy żelaza Minas-Rio należącej do Anglo American. W ramach tegorocznych testów, obie firmy będą dążyć do opracowania nowych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i produktywność w kopalniach.

Komatsu zamierza wprowadzić do masowej produkcji duże zdalnie sterowane spycharki dla zastosowań w górnictwie do końca roku obrotowego 2022. Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności, nowe maszyny pomogą klientom przezwyciężyć trudności z zabezpieczeniem zasobów ludzkich wynikające z braku wykwalifikowanych operatorów.

Dzięki wyposażeniu spycharki w kamery wysokiej jakości oraz technologii transmisji wideo o niskim opóźnieniu, operator otrzymuje środowisko zbliżone do realnej kabiny, pomimo że znajduje się kilka kilometrów od maszyny. Ponadto system zdalnego sterowania jest wyposażony w automatyczne sterowanie lemieszem, które eliminuje potrzebę wykonywania szczegółowych operacji podczas zgrubnego spychania i niwelacji (Intelligent Machine Control). Spycharka posiada również system prowadzenia maszyny ProVision firmy Modular Mining Systems Inc.

Komatsu podaje, że ze względu na opóźnienie sygnału trudno było zastosować konwencjonalny system zdalnego sterowania do prac wymagających wysokiej precyzji, jednak dzięki wykorzystaniu automatycznego sterowania lemieszem stało się to możliwe. To wszystko pozwoli osiągnąć wysoką produktywność, nawet operatorzy z niewielkim doświadczeniem będą mogli wykonywać zadania wymagające wysokiej precyzji.

”Uważamy, że jest to bardzo ważny projekt strategiczny pomiędzy Anglo i Komatsu, gdyż dotyczy wdrożenia najnowocześniejszych technologii wydobywczych. Anglo Minas-Rio spodziewa się, że przyczyni się on do znacznej poprawy bezpieczeństwa pracy i optymalizacji procesu wydobycia rudy żelaza” – podsumowuje Agnus Dei Delgado, mine service manager w Minas-Rio Minas-Rio, Anglo American.

Komatsu zaczęło rozwijać technologię zdalnie sterowanych spycharek już w latach sześćdziesiątych XX wieku. W tamtym okresie firma skupiała się nad zapewnieniem bezpieczeństwa na polarnych stanowiskach pracy, budując między innymi zdalnie sterowane spycharki mogące pracować pod wodą. Obecnie Komatsu rozwija technologię ukierunkowaną na proces usuwania gleby w kopalniach, firma planuje przeprowadzić pierwsze pokazy demonstracyjne u klientów do końca roku obrotowego 2022.

”Wdrożenie najnowszej zdalnie sterowanej spycharki do pracy w kopalni Minas–Rio to wielka radość dla Komatsu. Jesteśmy pewni, że nasza technologia przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa operacyjnego” – podsumowuje Norihisa Matsumoto, członek działu rozwoju Komatsu Ltd.

Oprócz kopalni żelaza Minas–Rio, Komatsu poszukuje możliwości przeprowadzenia kolejnych testów zdalnie sterowanych maszyn u innych klientów. Ponadto firma rozwija technologię pracujących automatyczne dużych spycharek dla kopalń, ukierunkowanych na proces usuwania gleby.