sadtrans.com.pl

Transport i spedycja w pigułce

Rodzaje opakowań do transportu produktów

Prawidłowy dobór opakowania jest niezbędny w transporcie towarów, ponieważ zawiera ono wysyłane produkty i chroni je podczas całego transportu, aż do momentu dotarcia do miejsca przeznaczenia. Jeśli nie wybierzesz odpowiedniego opakowania, mogą one nie być tak chronione, jak powinny. Firmy spedycyjne posiadają doświadczenie, dzięki czemu potrafią dobrać każde opakowanie, a także prawidłowo je wykorzystać. Profesjonalista jest stale szkolony w tym zakresie.

Jak wybrać opakowanie dla każdego towaru: rodzaje opakowań transportowych

W zależności od rodzaju transportu, materiału, roli jaką odgrywa i przewożonych towarów, a także strategii, stosuje się jeden lub drugi rodzaj opakowania. Każdy z nich może być przydatny w transporcie, dlatego w tym miejscu wymienimy główne rodzaje istniejących opakowań.

Zgodnie z materiałem? Mogą to być opakowania papierowe, drewniane lub plastikowe. Te papierowe zazwyczaj kryją w sobie opakowania chroniące produkty przed czynnikami zewnętrznymi. Papier z recyklingu jest preferowanym wyborem dla tych, którzy szukają trwałych materiałów. Te z tworzywa sztucznego są bardziej ochronne, służą do uniknięcia uszkodzenia produktów w transporcie, są praktyczne, lekkie i wytrzymałe. Drewniane chronią specjalne i cięższe przedmioty. Istnieją również szklane i aluminiowe opakowania. W zależności od przewożonego towaru, opakowanie może być podstawowe lub wtórne. Opakowanie podstawowe to takie, które ma bezpośredni kontakt z produktem. Opakowanie wtórne składa się z jednego lub więcej opakowań podstawowych i może mieć wiele zastosowań, takich jak poprawa przechowywania, transportu lub brandingu.

Rezerwuj loty w Polskie Linie Lotnicze LOT

A w zależności od pełnionej funkcji? Do dyspozycji mamy pojemniki, palety, opakowania z pianki poliuretanowej, folię bąbelkową, piankę formowalną, tekturę falistą, pudełka modułowe lub kątowe.

Firmy transportowe muszą nie tylko dysponować tego typu opakowaniami, ale także wybierać zawsze te najbardziej odpowiednie, aby jak najlepiej chronić towar. Jest to bardzo ważna część ich pracy.

Rodzaje opakowań i ich funkcje

Jak dobrać opakowanie w zależności od jego funkcji? Bardziej szczegółowo zajmiemy się rodzajami opakowań w zależności od ich funkcji, ponieważ to właśnie one są najczęściej brane pod uwagę w transporcie towarów.

Kontenery. Kontenery to opakowania, które pozwalają na przewożenie dużej ilości ładunku i są zazwyczaj wykorzystywane w transporcie morskim. Dzieje się tak dlatego, że są to duże pudła. Mogą się one różnić długością i wielkością.
Palety. Są to platformy służące do zabezpieczania i przechowywania towarów w dużych ilościach. Ułatwiają ich przemieszczanie i pozwalają na grupowanie ich w celu dystrybucji lub magazynowania.
Opakowania z pianki poliuretanowej. Dają one większą amortyzację i chronią towar. Są one zazwyczaj używane do lekkich towarów.
Opakowanie z folii bąbelkowej. Te papierowe bańki z poduszką ze sprężonego powietrza i w przeciwieństwie do poprzednich są przeznaczone dla bardziej delikatnych i lżejszych produktów. Łatwiej dopasowują się do kształtu produktów.
Opakowania z pianki formowalnej. Idealnie dopasowują się do kształtu każdego wysyłanego w nich produktu, chronią krawędzie i wzmacniają narożniki.
Tektura falista. Są to pojedyncze lub podwójne arkusze tektury, które zapobiegają uderzeniom.
Opakowanie o kanciastej sylwetce. Są one przeznaczone do ochrony narożników towarów.
Skrzynki modułowe. Mają one różne rozmiary, więc można je umieszczać jeden w drugim.

Powiązane tematy